Zigana Köyü’nün kaybolan tarihi eseleri: Eski Hanlar

2 Ocak 2013 | 9.015 defa | Zigana Tarih, Zigana'ya Dair

eskihan

İpek Yolu, Asyayı Avrupaya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde,2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır.

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu, hem de tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması gündeme gelmiş, bu yol boyunca inşa edilmiş ve artık kullanılmayan yapıların, yeni işlevler kazandırılarak korunmaları ve yaşatılmaları iç in çalışmalar başlamıştır.

Köyümüzde bulunan Eski Hanlar bölgesinde de bu tür bir çalışmanın yapılması önem arz etmektedir. Tarih boyunca birç ok kervanın dolayısıyla birç ok yolcunun uğrak yeri olmuş bu tarihi mekânın bir an önce eski görünümüne döndürülmesi gerekmektedir.

Aşağıda görülen iki fotoğrafın biri Sumela Manastırının yenileme çalışmaları öncesi, diğer fotoğraf ise bu günkü durumunu göstermektedir. Manastır, virane görünümüyle yalnızlığa terkedilmişken, bu gün dünyaca tanınmış bir kültür mirası haline gelmiştir.

Bizlerde biliyoruz ki, Eski Hanlar mevkii bir Sumela Manastırı değil. Ancak elimizde bulunan eserlerin değerlendirilmesi sonucunda Zigana Köyü, Turizm anlamında hak ettiği yeri alacaktır.

Eski Hanlar Mevkiinin internet ortamında hiç bir fotoğrafını bulamamak ne acı.

Haber:Hüseyin Özgün

Mesaj yazabilirsiniz ZİGANA KÖYÜ | Zigana Köyü Özel Web Sitesi

Yorumlar

“Zigana Köyü’nün kaybolan tarihi eseleri: Eski Hanlar” 1 Yorum var
  1. Kemal YILMAZ diyor ki:

    Zigana, manzarası kadar insanlarına da hayran olduğum bir köy. Bir defa geziye çıkmıştım ve gördüğüm ilgiyi size anlatamam.. Yazınızda da bahsettiğiniz gibi tarihi değeri de çok yüksek olan ve ülkemiz için çok önemli bir yeri olan bir köy olduğu için ziyaret etmeniz, gezip görmeniz gereken bir yer.

    Teşekkür ederim.

 

ZIGANA VIDEO

Geçmiş zaman olur ki… 1.Bölüm Zigana Köyü Unutulmayanlar 2 Zigana Köyü Unutulmayanlar 1 Zigana Köyü Karma Resimleri-1