Aysel Aydoğan Vefat Etti

23 Kasım 2014 | Vefat Haberleri, Zigana Haber | 4.858 defa

vefathaberi

Zigana Köyümüzün Alene Mahallesinden Fehmi ve Güzel Özgün’ün kızı Süleyman Aydoğan’ın eşi bugün Gebze’de hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Zigana Köyü’nün kaybolan tarihi eseleri: Eski Hanlar

2 Ocak 2013 | Zigana Tarih, Zigana'ya Dair | 9.015 defa

eskihan

İpek Yolu, Asyayı Avrupaya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde,2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır.

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu, hem de tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması gündeme gelmiş, bu yol boyunca inşa edilmiş ve artık kullanılmayan yapıların, yeni işlevler kazandırılarak korunmaları ve yaşatılmaları iç in çalışmalar başlamıştır.

Köyümüzde bulunan Eski Hanlar bölgesinde de bu tür bir çalışmanın yapılması önem arz etmektedir. Tarih boyunca birç ok kervanın dolayısıyla birç ok yolcunun uğrak yeri olmuş bu tarihi mekânın bir an önce eski görünümüne döndürülmesi gerekmektedir.

Aşağıda görülen iki fotoğrafın biri Sumela Manastırının yenileme çalışmaları öncesi, diğer fotoğraf ise bu günkü durumunu göstermektedir. Manastır, virane görünümüyle yalnızlığa terkedilmişken, bu gün dünyaca tanınmış bir kültür mirası haline gelmiştir.

Bizlerde biliyoruz ki, Eski Hanlar mevkii bir Sumela Manastırı değil. Ancak elimizde bulunan eserlerin değerlendirilmesi sonucunda Zigana Köyü, Turizm anlamında hak ettiği yeri alacaktır.

Eski Hanlar Mevkiinin internet ortamında hiç bir fotoğrafını bulamamak ne acı.

Haber:Hüseyin Özgün

Asiye Şahin vefat etti

2 Ocak 2013 | Vefat Haberleri, Zigana Haber | 2.199 defa

ziganahaber

Köyümüz hanımefendilerinden Kasım hocanın annesi ASİYE ŞAHİN vefat etmiştir.Cenazesi yarın öğlen defnedilecektir. Kederli ailelerinin başısagolsun.ALLAH rahmet eylesin.

Haber: İZZET TAŞKIN

Geçmiş zaman olur ki… 1.Bölüm

1 Ocak 2013 | Zigana Video | 5.789 defa

Geçmiş zaman olur ki… 1.Bölüm

Zigana Köyü Ortaokulu Öğrencileri….NUMARASI 1 OLANLAR….Birol Tekin, Fahri Aydın, Hülya Aytekin, Sedat Taşkın, Suzan Eroğlu….NUMARASI 2 OLANLAR…Ayşe Tekin, Erdinç Turhan, Filiz Akman, Hüseyin Sağlam, Kemal Demirci….NUMARASI 3 OLANLAR…Halit Demirci, Pamuk Şahin, Sönmez Üstün, Turgay Tokgöz, Zühtü Şahin….NUMARASI 4 OLANLAR…İsmail Topçu, Nuray Bülbül, Ömür Özgün, Şeref Orhan, Zeki Yiğit….NUMARASI 5 OLANLAR…Aşkın Kabadayı, Hikmet Topçu, Nazmiye Şahin, Sabit Üstün,Seyhan Yılmaz….NUMARASI 6 OLANLAR…Bendigar Şahinöz, Faruk Aksoy, Hamza Tokgöz, Meltem Özgün, Yıldıray Atasoy….NUMARASI 7 OLANLAR…Mehmet Şahin, Mustafa Özgün, Özer Eroğlu, Tuncay Tokgöz

Hazırlayan:Hüseyin Özgün

Sonraki Sayfa »