Zigana Köyü’nün kaybolan tarihi eseleri: Eski Hanlar

2 Ocak 2013 | Zigana Tarih, Zigana'ya Dair | 8.844 defa

eskihan

İpek Yolu, Asyayı Avrupaya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde,2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır.

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu, hem de tarihsel ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması gündeme gelmiş, bu yol boyunca inşa edilmiş ve artık kullanılmayan yapıların, yeni işlevler kazandırılarak korunmaları ve yaşatılmaları iç in çalışmalar başlamıştır.

Köyümüzde bulunan Eski Hanlar bölgesinde de bu tür bir çalışmanın yapılması önem arz etmektedir. Tarih boyunca birç ok kervanın dolayısıyla birç ok yolcunun uğrak yeri olmuş bu tarihi mekânın bir an önce eski görünümüne döndürülmesi gerekmektedir.

Aşağıda görülen iki fotoğrafın biri Sumela Manastırının yenileme çalışmaları öncesi, diğer fotoğraf ise bu günkü durumunu göstermektedir. Manastır, virane görünümüyle yalnızlığa terkedilmişken, bu gün dünyaca tanınmış bir kültür mirası haline gelmiştir.

Bizlerde biliyoruz ki, Eski Hanlar mevkii bir Sumela Manastırı değil. Ancak elimizde bulunan eserlerin değerlendirilmesi sonucunda Zigana Köyü, Turizm anlamında hak ettiği yeri alacaktır.

Eski Hanlar Mevkiinin internet ortamında hiç bir fotoğrafını bulamamak ne acı.

Haber:Hüseyin Özgün